A húsvéthétfői locsolkodás jelentős anyagi teher is lehet, van, aki inkább kihagyja és elutazik.
A húsvéti locsolkodás Magyarország egyik legismertebb és legkedveltebb népszokása. Húsvét hétfő a feltámadás ünnepének másnapja, amelyhez a vízzel való meghintés szimbolikus jelentést kapott: a megtisztulás és az új élet kezdete.
A néphagyomány szerint a fiúk húsvét hétfőn locsolóversek kíséretében meglátogatják a lányokat, hogy „el ne hervadjanak”. Régen a locsolkodás igazi vödör vízzel történt, manapság inkább kölnivel vagy illatos parfümmel hintik meg a lányokat. A locsolásért cserébe a lányok hímes tojással, csokival vagy egy kis itallal jutalmazzák a fiúkat, így a húsvéti locsolkodás vidám, közösségi eseménnyé vált.
Csakhogy, ahogy szerte a világban a hasonló ünnepek, sok helyen a húsvéti locsolkodás is szaknyelven szólva monetizálódott. Míg városokban az átalakuló társadalmi szokások miatt már nem jellemző, hogy húsvéthétfőn végigjárják a locsolók a lakásokat, vidéken még sok helyen él a hagyomány, különösen ismerősök, rokonok között.

És ekkor bizony elő kell venni a pénztárcákat, a locsolkodók egy része bizony kimondatlanul, de pénzt vár. A kiterjed rokoni kapcsolatokkal rendelkező, egy nyugat-magyarországi faluban élő Mariannak tavaly telt be a pohár: a késő délutánig tartó locsolójárás végeztével jó 200.000 forinttal lett vékonyabb a pénztárcája.
Nagyon szép ez az ünnep, de valahol határt kellett szabni, és ez most jött el. Rájöttem, hogy ebből az összegből akár el is utazhatunk 3-4 napra, és nyugodtan pihenhetünk – mesélte.
Mariann problémája nem is elsősorban az volt, hogy kora reggeltől nem volt megállás, hanem az, hogy bizony olyan “ismerősök” is megjelentek, akik egyébként nem túl sok érdeklődést mutatnak hogyléte irányába és láthatóan csak bevételszerzési okokból keresték fel.
Idén néhány barátnőmmel közösen kipróbáltuk, hogy inkább elutazunk és azt hiszem jól döntöttünk. A “locsolkodást” szűk családi körnek megtartottuk az ünnep előtt 1-2 nappal, így idén szerencsére kimaradunk a tortúrából – tette hozzá.
Húsvéthétfői kisokos – mit illik, mit nem illik?
> már nem szokás hivatlanul becsengetni máshova locsolkodás címén
> reggel 9-10 óra előtt nem illik megérkezni locsolkodni
> elég egy félórát maradni
> kisebb gyerekeknek ne adjon pénzt, ők jobban örülnek a tárgyi ajándéknak
> ha pénzt ad, ne legyen több 5.000 forintnál, a nagyon közeli, fiatal családtagoknak adhat esetleg többet
> felnőttnek ne adjon pénzt, kínáljon aprósüteményt, csokitojást, kávét