Mielőtt felszáll valaki a repülőgépre, érdemes átnézni az alábbiakat, nehogy meglepetések érjék.
Az USA-ban, különösen azokat, akik előszőr lépnek a kontinens földjére érhetik meglepetések a pénzügyek területén, amelyekre nem árt még itthon felkészülni. A Banknegyed összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat.
(1) Nem árt, ha van készpénz
Bár azt hinnénk, hogy az Újvilágban a pénzügyi szolgáltatások nagyon modernek, ennek ellenére például New York meglehetősen készpénzes város, noha az itthon is ismert fizetési megoldások már a legtöbb helyen működnek. De nem mindenhol. A repülőtérről, ha a taxit választjuk, még az utazás megkezdése előtt tisztázzuk, hogy lehet-e a végén kártyával fizetni.
Fontos tudnivaló: a taxis hiénák ott is aktívak, különösen a nagy repülőtereken. A JFK-n például külön felhajtóemberek terelik a fáradt érkezőket nagyon elegáns, fekete, taxinak hívott limuzinokba, amik egyébként nem taxik. Fizetni kártyával nem lehet, és a számla több száz USD lesz. Kerüljük ezt el, és inkább álljunk be a SÁRGA taxikra várok olykor hosszú sorába.
Túl sok készpénz viszont ne legyen, mert a határon nem szeretik, külön rá is kérdeznek annak mennyiségére.
(2) Még itthon szóljunk a banknak
Indulás előtt érdemes telefonon jelezni a banknak, hogy az USA-ba készülünk, ugyanis könnyen lehet, hogy már az első tranzakciót blokkolni fogják ezen ismeret hiányában. A nemzetközi bankkártyáknál (pl. Revolut) ez kevésbé probléma, de a hazai kibocsátásúaknál lehet ilyen gond.
Ha helyben különféle szolgáltatásokat is szeretnénk igénybevenni (pl. Uber, Uber Eats), ezt szintén jelezzük, ugyanis például az Uberes tranzakciókat is hajlamosak külföldön blokkolni egy adott mennyiség vagy összeghatár felett. Mint ismeretes, a nagyvárosok kivételével az USA-ban helyi tömegközlekedésre nemigen érdemes számítani, ezért igen kínos, ha nem tudjuk ezeket a szolgáltatásokat igénybe venni. (Az Uber előre befoglalja az útiköltséget, majd a végén vonja le).
(3) Érdemes hitelkártyát vinni
Ha valahol, az USA-ban igazán célszerű a hitelkártya megléte, különösen akkor, ha egyébként az utazásra fordítható anyagi források nem végtelenek. Szállodában szinte elképzelhetetlen belépni a szobába a kártya – jó alapos – beterhelése nélkül. Az itthon ismert, majd távozáskor fizetek eljárás ott elképzelhetetlen. Akkor is ráterhelnek némi biztosítékot, ha előre, vagy érkezéskor kifizetjük a tartózkodás árát. Minél több a csillag, annál többet. A zárolt összeget általában nem sietnek feloldani, kivárják a 30 napot.

A Banknegyed egyik szerzőjénél például kijelentkezés után még egyszer zárolták a teljes tartózkodás díját, hosszas telefonálás és levelezés után sem sikerült azt idő előtt feloldatni. A teljes képhez hozzátartozik, hogy a legtöbbször a hitelkártya megléte már nem szükséges, a legtöbb helyen tökéletes a dombornyomott(!) betéti kártya is, csak legyen rajta bőven pénz.
Autókölcsönzésnél ugyanez a helyzet, keményen megterhelik a kártyát, különösen akkor, ha nem, vagy alacsony szintű biztosítást választottunk. Erről egy kicsit később.
(4) Ne forintkártyával próbálkozzon
Célszerű előzetesen USD folyószámlát nyitni, és kérni egy dombornyomott(!) dollár alapú kártyát hozzá. A bankok konverziós árfolyama sokszor érdekes lehet, általában a gazdasági újságok által ismertetett középárfolyamtól messze esik. Egyes bankoknál (pl. Gránit, Erste) lehet egy adott összegig bizonyos időszakokban középárfolyamon váltani, a Revolutnál érdemes figyelni, már nem mindig olyan kedvező az árfolyam mint régen, és az sem mindegy, milyen napszak van.
Az apró, pár dolláros költésekre érdemes Revolutot, vagy valamilyen elkülönített kártyát használni. New Yorkban a tömegközlekedés egy részén nem kell már semmit venni, Apple Pay-el be lehet jutni a metróállomásokra.
(5) Vigyázzon, hova dugja!
A készpénzfelvétel nem gond, szinte mindenhol találni automatákat, sokszor a kisboltokban is, New Yorkban rengeteg van. Az ATM-ek használata előtt azonban érdemes megnézni, hogy vajon mennyiért is óhajtana a berendezés számunkra készpénzt kiadni. (Vigyázat, a sokak által ingyenesnek hitt Revolut készpénzfelvétel is sokszor pénzbe kerül!). Célszerűbb ismertebb bankok automatáit választani, a nem túl biztalomgerjesztő megjelenésűek használatától pedig inkább eltekinteni, különös tekintettel a delikben, és egyéb kis étkezdékben található masinákra.
(6) Kössön külön biztosítást!
Az USA egészségügyi ellátása külön világ, aminek részletei bőven meghaladnák írásunk kereteit. A bankkártyákhoz kapcsolódó utasbiztosítások térítési limitjei az Egyesült Államokban a legtöbbször nem elégségesek, érdemes külön biztosítást kötni. Számpéldával szemléltetve: pl. egy olyan biztosítás, aminek a felső térítési limitje egészségügyi vészhelyzet esetén 30-50.000.000 forint alkalmatlan az utazáshoz. Alaposan nézze meg azt is, mikor fizet a biztosító, és mikor nem. Meglepően sokszor nem.
Autóbérlés esetén nem célszerűtlen már itthon külön felelősségbiztosítást kötni (az internetet több szolgáltató is kínálja), ugyanis a bérlő cég által kínált konstrukciók nem biztos, hogy 100%-ban fedeznek minden költséget. Ezt a felelősségbiztosítást a kölcsönzők általában nem fogadják el fedezetnek, de jobb ha van, mint ha nincs.
Bár elsőre a bérleti díj sokszor vonzónak tűnik, a biztosítás megduplázhatja az árat, vagy akár meg is haladhatja a napi bérleti díjat. Nagyon alaposan olvassa el a biztosítási feltételeket, előfordulhat, hogy egyáltalán nem lehet nulla önrészes konstrukciót kötni. A legcélszerűbb még itthon elintézni a dolgot valamelyik nemzetközi autókölcsönző cég helyi képviseletén.
Az autóbérléshez szükséges a hitelkártya. Igyekezzen “no risk” vagy “zero risk” konstrukciót keresni, nincs szebb ugyanis leadáskor, a repülő visszaindulása előtt vitatkozni különféle karcokon vagy szennyeződéseket a bérbeadó céggel.