banknegyed

Így sose költözzön!

Anno az egész lépcsőház jóban volt egymással, ma már sokan azt sem tudják ki a szomszédaik. Hogy lehet elkerülni a szomszédvitákat?

A rendszerváltás óta több ezer új építésű társasház épült fel, ám sok helyről hallani, hogy az új tulajdonosok nemhogy alig beszélnek egymással, sokszor kifejezetten ellenséges viszony alakul ki, jellemzően tyúkper típusú problémák miatt. Lakásvásárlás előtt elég nehéz a szomszédság felmérése, számítani kell azonban arra, hogy minél nagyobb egy társasház, annál többféle ember igényeinek kell megfelelni, bár sokszor a néhány lakásos házakban alakulnak ki a legélesebb viták. Hogyan lehet elkerülni, hogy kialakuljon a rossz viszony? 

1. Óvatosan a lakásavató bulival 

Kedves szokásként divattá vált az utóbbi években a lakásavató-buli, amely rendszerint biztosan maga után vonja a későbbi problémák kialakulását, különösen azért, mert sok épület hangszigetelése a szabványnak ugyan névlegesen megfelel, ám ettől még kiválóan élvezhető a szomszéd lakásban zajló rendezvény. Amennyiben a buli vélhetően az éjszakába nyúlik, vagy hangosabb lesz, érdemes csak az elejét a lakásban tartani, majd a csapatot átvezényelni egy szórakozóhelyre.

2. Körültekintően válassza meg a költözési időpontot 

A költözködés, a bútorok kiszállítása, a háztartási gépek beszerelése rendszerint zajos tevékenység, valamint rövidebb hosszabb időre a lépcsőház és a liftek részleges elfoglalásával jár. Érdemes nem a társasház legforgalmasabb óráiban (jellemzően hétköznap délután és este) bonyolítani a beköltözést, hanem a csendesebb, hétköznap délelőtti időszakban. Az időpont helyes kiválasztása segít abban is, hogy a lehető legkevesebb lakó nézze végig egyenes adásban beköltözését, részletes leltárt felvéve az ingatlanba bevitt bútorokról illetve műszaki eszközökről. A hétvégi költözködés nem túl szerencsés, mivel ilyenkor sokan későig alszanak, pihennének. 

3. Szervezze meg a felújítást 

Használt lakásba költözés előtt az esetek döntő többségében kisebb-nagyobb felújításokra kerül sor – melyek szintén kiválthatják a már ott lakók haragját, különös tekintettel a mindenki által kifejezetten utált fúrásra. Általános tapasztalat, hogy a felújítást végző munkások többsége szereti a munkát már korán reggel elkezdeni – ám ne engedje meg nekik, hogy reggel 9-fél 10 előtt zajos tevékenységet végezzenek, ugyanez a helyzet a 18 óra utáni és a hétvégi időszakkal is. Hosszú időre megutálják, ha a kora reggeli órákban kezdenek fúrni, vagy falat bontani lakásában.  

4. Egyeztessen a közös képviselővel 

Bizonyos felújítási műveletekhez szükség lehet a közműszolgáltatások ideiglenes elzárására – ezt okvetlenül beszélje meg a ház illetékesével (gondnok, közös képviselő) – semmiképpen ne kezdjen önálló partizánakciókba, mert akár még kártérítési pert is a nyakába akaszthatnak.

5. Érdemes előre elnézést kérni 

A nagyobb zajjal, kosszal járó felújítás előtt érdemes egy A4-es papíron udvarias hangnemben elnézést kérni az esetleges kellemetlenségekért, és meghatározni a felújítás várható befejezési időpontját. Ezzel együtt is előfordulhat, hogy valaki nemtetszését nyilvánítja, de ilyenkor már általában a többség már nem csatlakozik a problémát keresők táborához. 

6. Mutatkozzon be 

Érdemes megismerkedni a ház befolyásosabb személyeivel (közös képviselő, ha van gondnok, vagy biztonsági őr), illetve közvetlen falszomszédjának is bemutatkozhat. Mivel sokan nem szeretik az előzetes bejelentés nélküli látogatókat, a legjobb utóbbira „spontán” a folyosón véletlenszerűen összetalálkozva, esetleg pár soros levélben szert tenni.

7. Ne pakoljon szét 

Az esetleges közös tárolókat, folyosókat lehetőleg ne pakolja tele még ideiglenesen sem felújítási anyagokkal, bútorokkal, dobozokkal – előbb érdemes felmérni az ezzel kapcsolatban kialakult szokásokat. Olyan helyen ne tároljon semmit, ahol mások közlekedését akadályozza. 

8. Udvariasan kezelje a kötözködőket 

Sajnos előfordulnak itt-ott olyan lakótársak, akik mindjárt az első napokban be-beszólnak valamiért, rendszerint különösebb ok nélkül, csak azért, hogy saját (általában csak önmaguk által vélt) fontosságukat hangsúlyozzák. A jogos kifogásokat hallgassa meg, azonban a „csak a miheztartás végett”, illetve a „tudja itt az a szokás, hogy” jellegű közléseket csírájában fojtsa el.

9. Tájékozódjon a házirendről 

Sok társasházban a házirend általában egy idejétmúlt, senki által nem alkalmazott dolog, ám egyes új építésű lakóparkokban a túlbuzgó lakók és az agilis közös képviselőnek köszönhetően előfordulhatnak olyan kitételek, melyek például szigorúan szabályozzák a közös kert használatát, vagy éppen szilenciumot írnak elő a kora délutáni órákra a „gyermekek egészséges fejlődése” érdekében. (Érdekes, milliók enélkül is felnőttek). A nonszensz dolgokkal ne foglalkozzon, szankciók nemigen vannak a társasház kezében. 

10. Ne foglaljon állást már kialakult társasházi vitákban 

Előfordulhat, hogy mindjárt az első napokban a folyosón vagy az utcán véleményét kérik különféle házbeli problémákról. A részletek megismeréséig érdemes kitérő választ adni, ne nyilvánítson véleményt olyan kérdésben, aminek nem ismeri a hátterét, illetve udvariasan hárítsa el a más lakókról szóló pletykákkal próbálkozókat. Ne feledje: a cél a békés együttélés.