banknegyed

Tovább osztódik a streamingpiac

Magyarországon is elindult a SkyShowtime streamingszolgáltatás, de mit kapnak a prémium nézők a pénzükért?

Valentin-napon indult el Magyarországon és még számos más kelet-európai országban a SkyShowtime. Bár 999 forintos bevezető árával nem számít rossz ajánlatnak, ám kérdés, hogy meddig hajlandóak fizetni a nézők újabb és újabb platformokért, amelyek néha egymással átfedésben lévő – és sokszor meglehetősen régi filmeket és sorozatokat kínálnak.

A SkyShowtime legnépszerűbb sorozatai közé tartozik a Billions, a Dexter, a Homeland, az Our Flag Means Death és a Yellowjackets, míg a filmek között olyanok találhatók, mint a The King’s Man: A kezdet, a Respect és a Cyrano. A felhasználók akár 4 készüléket is csatlakoztathatnak egyetlen előfizetésre.

A Magyarországon elérhető jelenlegi kínálat egyelőre még bőven tartogat magában fejlődési lehetőséget, a frissebb produkciók mellett bőven ajánl a SkyShowtime 25-30 éves filmeket is, amelyeket már a televíziók is sokszor vetítettek, bár kétségkívül akadnak köztük klasszikus alkotások is, mint például a Top Gun, a Notting Hill, vagy a Ryan közlegény megmentése.

Egyre nagyobb a streaming kínálat

Közben gondjai vannak a világszerte népszerű Netflixnek, akik most éppen a jelszómegosztás ellen próbálnak fellépni, de kezelniük kell a minőséggel kapcsolatos kritikákat is. Noha az amerikai szolgáltató számos saját tartalmat készített, ezek nagy része bizony finoman fogalmazva is csak „szódával elmegy” minőségű, különösen vonatkozik ez a saját gyártású doku-szórakoztató jellegű tartalmakra. Sok saját gyártású produkció fulladt ki már az első évad után, vagy közben. (Szerkesztőink személyes kedvence a kellemes mosolyú japán hölgy rendrakós műsora, ahol teljesen triviális rendrakási ötleteket mutatnak be egy teljes évadon keresztül.)

A Netflix válaszul a lemorzsolódó közönségre (2022-ben sok százezer ügyfelet veszítettek, bár később az ügyfélszám újra növekedésnek indult) és a tartalom felhigulásárva vonatkozó kritikákra, bejelentette, hogy 2023 januárjától kezdődően csökkenti az előfizetési díjakat. Magyarországra ez egyelőre nem vonatkozik, itt a hazai piacon magasabbnak számító árakat egyelőre változatlanul hagyták.

Saját útját keresi az HBO Max is, ahol szintén bőségesen lehet réges-régi tartalmak közül válogatni. Az éppen havonta 2390 forintért elérhető streaming szolgáltató a közelmúltban jelentősen kurtította a saját tartalmak gyártását, amely érintette a magyarországi tartalomgyártást is. Az amerikai piacon természetesen maradnak: pár napja jelentették be a Szex és New York című sikersorozatuk folytatásának 2. részét (És egyszer csak…). Bár a sajtóhírek szerint a remake erős számokat ért el, sok rajongónak csalódást okoztak a rendkívül depresszív hangulatú részek, és a Kim Cattrall által megformált Samantha karakterének – ezzel együtt a humornak – a hiánya.

A kevés magyar nyelvű tartalmat kínáló Amazon Prime árazása a SkyShowtimehoz hasonlít, de itthon még a hírek szerint nem hasított ki magának túl nagyot a tortából. Nagy várakozás előzte meg a havonta 2490 forintba kerülő Disney+ indulását is még 2022-ben, azonban a tartalom még itt-ott náluk is hiányos.

A Banknegyed által megkérdezett elemzők szerint előbb-utóbb további konszolidáció várható a streaming piacon is. Még 2022-ben az Amazon felvásárolta az MGM-et 8,45 milliárd dollárért, amely a technológiai óriás számára hozzáférést biztosít a népszerű filmek és tévéműsorok hatalmas könyvtárához. Ez a lépés más, korábbi jelentős felvásárlások nyomán jött létre, mint például a 21st Century Fox Disney általi megvásárlása és a WarnerMedia és a Discovery egyesülése. Várható, hogy hazánkban sem feltétlenül lesz hosszú távon életképes a YouTube-al együtt hat streamingszolgáltató, bár a magyar piac mérete ezeknek a cégeknek marginális.