banknegyed

Pörgött a tőzsde májusban

Erős májust zárt a BÉT, amely júniusban saját magát is tőzsdére vitte. Továbbra is az OTP áll a forgalom élén.

A Budapesti Értéktőzsdén: a Tőzsde elsődleges részvénymutatója, a BUX index 47 262 ponton fejezte be a májust, amely 5,4 százalékos emelkedést jelent az áprilishoz képest.

A növekedés az azonnali piac forgalmában is tükröződött, amely összesen 208 milliárd forintot, napi átlagot tekintve 9,9 milliárd forintot tett ki. A legnépszerűbb részvények sorrendjében ezúttal sem történt változás, az OTP Bank, a Richter Gedeon és a MOL zárt az élen, 105, 53 és 37,9 milliárd értékű forgalommal, míg a brókercégek között ebben a hónapban is a WOOD & Company foglalta el az első helyet, megelőzve a Concorde-ot és az ERSTE-t.

A nemzetközi tőkepiacon kettős hangulat jellemezte a májusi hónapot: míg az amerikai adósságplafonnal kapcsolatos várakozások egészen a május 28-i megállapodásig bizonytalanságban tartották a befektetőket szerte a világon, a hónap utolsó negyedében a tech szektor a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok, azon belül is elsősorban az Nvidia vezérletével jelentős raliba kezdett.

Patai Mihály, Varga Mihály, Matolcsy György és Végh Richárd a BÉT tőzsdére lépésének ünnepségén

A bizonytalanság a BUX index alakulásában kevésbé érződött – az index egyenletes, végül az előző hónaphoz képest több, mint 5,4 százalékos növekedéssel, 47 262 ponton zárta a májust. A legmagasabb értéket, 47 573 pontot május 26-án érte el a mutató.

A legnagyobb, 105 milliárd forint értékben ebben a hónapban is az OTP Bank részvényeivel zajlott a kereskedés. A bankpapírt a Richter Gedeon és a MOL követte: míg a gyógyszeripari társaság 53 milliárd, az olajvállalat 37,9 milliárd forintos forgalmat ért el.

Az azonnali részvénypiac összességében pozitív hónapot zárt, forgalma 208 milliárd forintot tett ki, amely egy kereskedési napra vetítve 9,9 milliárd forintot jelent.

A Budapesti Értéktőzsde Nyrt. június 21-én, újraalapításának 33. évfordulóján belépett a BÉT Standard kategóriájába. A BÉT összesen 5 413 481 darab, egyenként 100 HUF névértékű, 541 348 100 HUF össznévértékű, dematerializált, névre szóló törzsrészvénye került bevezetésre – technikai listázás keretében.