banknegyed

A befektetők vámszedői

Hogyan kezelje befektetéseit felesleges időveszteség és járulékos költségek nélkül? Utánajártunk.

Az aktuális piaci környezetben, amikor a világ nagy részén napi téma az infláció, egyre többen keresnek megoldást arra, hogyan kerüljék el – legalábbis részlegesen – vagyonuk értékvesztését. Mivel ezek a piaci hullámok újra és újra visszatérnek, jó ideje ráépültek már a befektetési piacra azok a sajátosságok, amelyeket lehet érdemesebb elkerülnie.

1. Óvatosan a megmondóemberekkel

Míg az internetes újságírás kora előtt a hírek legalább valamilyen alapszűrésen keresztülmentek, ma már mindenki azt mond és ír amit akar, bármiféle ellenőrzés nélkül. A hazai piacon is többen adnak hol saját blogjukon, hol újságcikkeken keresztül különféle közvetett befektetési iránymutatásokat, tippeket – rendszerint öles szalagcímekkel hirdetve, hátha még többen rákattintanak. Arról, hogy ezek a tippek mennyire jönnek be, általában már nem szokott túl sok szó esni, sokszor nem véletlenül. Mérlegelje saját kockázattűrő képességét, mielőtt a „nagyok” nyomába ered.

2. Tényleg kell Önnek segítség?

Amikor pénzről van szó – különösen annak elköltéséről – általában sokan szeretnének a folyamatban segíteni. Vannak a hazai piacon olyan befektetési tanácsadó szakemberek, akik tényleg tudják, hogy miről beszélnek, de bőségesen akadnak olyanok is, akik csak azt a terméket ismerik, amely után jutalékot kapnak. Kérdezze meg, milyen végzettségekkel, szakmai tapasztalattal rendelkezik, aki segítséget ajánl Önnek vagyona kamatoztatásában. A „segítség” persze nincs ingyen, azt Ön általában valamilyen költség címén közvetve kifizeti. Érdemes tudni, hogy a kevésbé komplikált befektetési tranzakciók lebonyolítása (állampapír, kötvény, részvényvásárlás) nem egy ördögien bonyolult folyamat, a legtöbb banknál ez már az interneten elvégezhető.

3. Nagy hozamígéret – nagy kockázat

Ha túl szép, hogy igaz legyen, érdemes gyanút fogni. (Bár Magyarországon az egyik közismert pénzügyi csaló hölgynek még akkor is számolatlanul adták a pénzt a kapzsi ügyfelek, amikor már túl volt egy börtönbüntetésen a témában.) A kriptovalutáknál egyszerre van benne a pakliban a néhány napon belüli 100%-os növekedés, és a pár óra alatti teljes vagyonelégés is. Reklamációnak helye nincs! Az „egzotikus” piacokba fektető különféle termékeket csak akkor válassza, ha legalább alapvető ismeretei vannak az adott régió gazdasági helyzetéről. Nem mellesleg általában magas díjakkal lehet számolni az ilyen termékek esetén.

4. Kerülje a pánikreakciókat

A gazdasági sajtóban kis túlzással napi 2-3 válság robban ki, vagy jósolja azt meg valamelyik tévedhetetlen szakértő. Utána ezek valamiért elmaradnak. Néha persze addig feszítik a húrt az olcsón szerzett kattintások érdekében, hogy tényleg megmozdul a piac. Ne feledje: az emberek nagy része hihetetlenül hiszékeny, emlékszik még, amikor SMS-ben érkeztek a „bennfentes” információk nem is olyan régen várható kormánydöntésekről, vagy éppen a fodrász osztotta meg tévedhetetlen információit a várható benzinhiányról? Hirtelen eladás mellett – vállalva a jelentős veszteséget – csak akkor döntsön, ha minden körülményt felmért. A pánikreakció egyébként általában már kései.

5. Szelektáljon a tanácsok között

A befektetési tanácsok esetében mindig nézze meg: kitől, hol és miért kapta. A bankoknál például sokszor kínálnak előnyös konstrukciókat, amelyekbe érdemes lehet beszállni, de azért nem árt tudni, hogy itt mégiscsak termékértékesítésről van szó. Ha már jogosult privátbankárra, ott jóval nagyobb, személyre szabott figyelmet kaphat, és hozzáférhet olyan konstrukciókhoz is, amelyhez a piac nagy része nem feltétlenül. Ez sincs természetesen ingyen, bár tény, hogy Ön helyett intézik az ügyeit, nem kell napi 24 órában az indexeket figyelnie. Az ismerősök által elmesélt mesés hozamokról szóló történeteket azonban kezelje erős fenntartással.